“Dziki kraj”

Doszły do Ciebie już ostatnie informacje odnośnie śmierci Prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza? Kolejnym ciosem jest rezygnacja Jurka Owsiaka z funkcji PREZESA WOŚP. To wszystko skłania mnie do refleksji, na temat tego, w jakich czasach żyjemy i z kim idziemy przez życie jako sąsiadem.

Jacy są ludzie, wszyscy wiemy – potrafimy być podli, zawistni, zadufani w sobie, ale czy zdolni do zbrodni aby… no własnie aby co? Aby nasze ideały były najważniejsze? Wydaje mi się, że zdroworozsądkowy człowiek tutaj powinien zacisnąć hamulec i przemyśleć sprawę czy te ideały, którym jestem tak bardzo wierny są faktycznie mocne i znaczące, że nie mogą obronić się same swoją wartością. Czemu ludzie nie są skorzy do refleksji i przemyśleń? Czemu tak ciężko przychodzi nam spoglądanie na świat i siebie przez pryzmat zdrowego rozsądku? Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć broniąc ideałów – tak naprawdę nieswoich, tylko takich, których nakazano nam słuchać i w nie wierzyć.

Czy to sytuacja polityczna spowodowała śmierć Prezydenta Gdańska? Uważam, że nie. Spowodowało ją rozprzestrzeniające się otępienie narodu i znieczulica na innych. Czy w naszej historii nie mamy epizodów, w których nie zgadzaliśmy się z “władzą panującą”, a i tak podnosiliśmy się z jej jarzma i byliśmy fajnymi ludźmi, którzy w imię dobrych wartości łączyli się aby czynić dobro? Ja znam kilka takich.

To nie znaczy, że wszyscy ludzie są źli, jestem daleka od takich przemyśleń. To oznacza, że zatracamy umiejętność samodzielnego myślenia i priorytetowania wartości. Czy moje przekonania są więcej warte niż czyjeś życie? Nie, nigdy nie będą. Jestem jednostką i nie mam prawa decydować o tym, czy ktoś ma prawo żyć czy nie. Rozpatrując tę sytuację w tyle głowie kołaczą mi się myśli o bojówkach ISIS. Obawialiśmy się napływu emigrantów, a na naszym własnym podwórku rośnie nam podobne ugrupowanie ludzi niemyślących, ślepo zapatrzonych w to co usłyszą i zapożyczą na swoje potrzeby.

Bardzo boję się tego, że już niebawem to ja będę emigrantem z Polski. Nie bo władza- bo ludzie. Zawiść, nienawiść, otumanienie. Co się z nami dzieje? Nie wiem, ale boje się tego bardzo.

Jurek Owsiak wychodząc z konferencji, na której zrzekł się prezesury WOŚP powiedział: “Dziki kraj, dziki kraj.” . Ja chciałabym zakończyć myśl słowami “Dzicy ludzie, dzicy ludzie”. Nie wierze w idylliczną wizję miłowania się nawzajem, ale zacznijmy myśleć i mieć swoje zdanie, nie podążać ślepo za tym w co każą nam wierzyć i co słyszymy. Mamy wolną wolę zacznijmy z niej korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *